SkipNavLinkText
menu

Boj s uniknutými ropnými látkami na mori

Prípadová štúdia

Marine solutions Absorbenty

Spoločnosť Polyeco, člen skupiny spoločností Polygreen Ltd., ponúka integrované a inovatívne riešenia pre obehové hospodárstvo na celom svete. Cieľom priekopníckych riešení spoločnosti je zlepšovať kvalitu života a formovať environmentálne povedomie prostredníctvom účelovo vytvorených vzdelávacích aktivít.

Výzva: Rýchla dodávka veľkých množstiev plávajúcich bariér na absorpciu ropných látok

Keď 25. júla 2020 loď Wakashio nabehla na plytčinu na koralovom útese v blízkosti ostrova Maurícius, začalo z nej unikať palivo a napokon sa rozlomila na dve časti. Spoločnosť Polygreen okamžite nasadila do boja s únikom ropy všetky dostupné prostriedky na odstraňovanie rozliatych látok z lokálnych zásob svojej najbližšej prevádzky odpadového hospodárstva na Mauríciu.

Trojmetrové vlny, silné prúdy a účinky prílivu a odlivu však spôsobili, že škvrna postupne dosiahla plochu viac než 27 km² a priblížila sa k pobrežiu, čím ohrozovala cenné mokrade, koralové útesy, mangrovy, morský park Blue Bay, ako aj ekonomiku Maurícia a potravinovú bezpečnosť tohto ostrova. S rozvíjajúcou sa katastrofou si spoločnosť Polygreen rýchlo uvedomila, že sa vyžaduje veľká operácia na ochranu životného prostredia, a vyzvala svojich dodávateľov, aby jej čo najskôr dodali ďalšie prostriedky na zachytávanie a odstraňovanie rozliatych látok.

Riešenie: Bariéry absorbujúce olej vyrobené technológiou fúkania čistého taveného polypropylénového vlákna

Spoločnosť SPC Group patriaca do portfólia spoločností Brady, promptne zareagovala na výzvu spoločnosti Polygreen a ihneď skokovo navýšila výrobu plávajúcich bariér na absorpciu olejových látok.

Spoločnosť Polygreen medzitým vyhodnotila tieto bariéry ako ideálne riešenie na ochranu pobrežia Maurícia. Alternatívy sa ukázali ako nevhodné riešenia: napríklad nafukovacie bariéry by dlho nevydržali v prostredí ostrých koralových skál a pevné zábrany by pri ťahaní mohli spôsobiť ďalšie poškodenie pre už ohrozený miestny morský ekosystém.

SPC vyrobila 2 760 metrov bariér na absorpciu ropných látok za necelé 2 dni od objednávky spoločnosti Polygreen, všetky zo 100 % čistého a vystopovateľného materiálu bariéry. Na ďalší deň už boli bariéry na ceste na Maurícius, kde pomohli spoločnosti Polygreen s absorpciou až 62 100 litrov ropných látok z mora.

Bariéry na odstraňovanie rozliatych látok SPC sú vyrobené technológiou fúkania čistého taveného polypropylénového vlákna, absorbujú olej, nie morskú vodu, a zostávajú na hladine dokonca aj vtedy, keď sú úplne nasiaknuté alebo keď ich poškodia ostré koralové alebo skalné útvary. Tento produkt umožnil spoločnosti Polygreen ochrániť časti pobrežia Maurícia a zachytiť ropnú škvrnu pomocou plávajúcej priehrady, čím sa efektívne zabránilo tomu, aby škvrna dosiahla breh a poškodila hodnotné ekosystémy. Bariéry taktiež zabránili tomu, aby došlo k rozdeleniu vyliatych ropných látok na viacero menších škvŕn, čo by ešte viac zvýšilo nároky na ochranu pobrežia.

Spill Boom

Výsledky: Vysokovýkonné bariéry na absorpciu ropných látok

31. decembra 2020 spoločnosť Polygreen mohla ohlásiť dokončenie čistiacich operácií pozdĺž určených 21 kilometrov pobrežia maurícijskej lagúny. Od 28. júla do 31. decembra sa zozbieralo 340 m³ oleja zmiešaného s morskou vodou, ako aj 2 714 ton tuhého nebezpečného odpadu. Na dosiahnutie tohto výsledku spoločnosť Polygreen spojila sily s miestnou komunitou a zamestnala 250 ľudí, ktorých pracovné miesta boli ohrozené únikom oleja.

Spoločnosť Polygreen používala na mori bariéry na absorpciu ropných látok od spoločnosti Brady SPC od prvého dňa nehody až po úplné odstránenie jej následkov. Bariéry boli vo vode až 3 mesiace a žiadna z nich sa nepotopila, ani keď bola plne nasiaknutá olejom. Bariéry sa odierali o ostré kamene a niektoré sa poškodili, no bez rozpadnutia alebo úniku akéhokoľvek oleja. Vďaka tomu bolo možné využiť ich saciu kapacitu na maximum, pričom záchranári mohli plne dôverovať vzniknutej plávajúcej olejovej priehrade. Zároveň vďaka tomuto riešeniu spoločnosť Polygreen ušetrila na množstve použitých bariér a následne aj na nákladoch súvisiacich s likvidáciu vzniknutého odpadu.

Spoločnosť Polygreen vyjadrila veľkú spokojnosť s výkonnosťou produktu a s rýchlosťou dodania. Spoločnosť SPC dokázala objednávku spoločnosti Polygreen vyrobiť a pripraviť na odoslanie na Maurícius v priebehu dvoch dní.